Biologická ochrana rostlin
Nevím jak Vy, ale já každoročně s příchodem Jara bojuji u chilli papriček s invazí mšic. Doby kdy jsem pěstoval pár papriček na balkoně a mohl jsem jim věnovat mnohem větší péči, jsou už pryč.
Letos jsme proto museli řešit jak budeme postupovat, aby nám papričky nezdecimovaly nálety mšic a jiné havěti. Byla tu možnost jít tradiční cestou chemických postřiků, které jsme se chtěli zásadně vyhnout.
Proto jsme se rozhodli pro využití biologické ochrany, tedy využití jiných hmyzáků, kteří se živí mšicemi, sviluškami, třásněnkami a molicemi.
Jako jednoznačně nejprospěšnější hmyzí kamarád se ukázala být Aphidius Colemani – neboli parazitická vosička.
Samice vosičky kladou svá vajíčka do mšic, kde proběhne vývoj vajíčka, larvy a kukly. Z mumifikovaných mšic se po dvou týdnech líhne nová generace vosiček. Jedna samice Aphidia parazituje kolem 300 mšic. Napadené mšice vylučují poplašný feromon, na který reagují další mšice padáním na zem, kde jich také většina zahyne.
Dalším velmi užitečným pomocníkem je Coccinella septempunctata, neboli slunéčko sedmitečné. Slunéčko sedmitečné je velmi rozšířeným druhem žijícím téměř všude, kde se vyskytují mšice a červci, jimiž se živí jak larvy, tak dospělí jedinci. Je považována za užitečný druh efektivně likvidující výše zmíněné škůdce (jedna larva zkonzumuje během svého vývoje až přes 600 mšic)
Na videu můžete vidět, jak larva berušky požírá mšice. Světle hnědé mšice byly usmrceny prazitickou vosičkou, do níž byly nakladeny vajíčka. Za pár dnů se z nich poté vylíhnou další vosičky.
Výborným pomocníkem je také Typhlodromus pyri pro venkovní použití ve vinicích, sadech a zahradách proti škodlivým roztočům jako jsou svilušky, vlnovníci a hálčivci.
Dravý roztoč Typhlodromus pyri je velký asi 0,6mm, napadá škodlivé roztoče, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz. Pokud nejsou k dispozici škůdci, dokáže se živit pylem nebo dlouhodobě hladovět. Jedna samice za den vysaje asi 8 dospělých svilušek nebo až 320 hálčivců.
Poté co jsme do foliovníků vypustili tyto hmyzáky nemáme se mšicemi a jinými škůdci už žádný problém a to bez použití chemie 😉
Vřele doporučuji všem pěstitelům co pěstují v uzavřených prostorech jako jsou skleníky a foliovníky.