Grow Your Raw – stáž ve Franici (Bordeaux)
Pro ty z Vás, kteří mě neznáte, jmenuji se Daniel Všetečka a zabývám se pěstováním a následným zpracováním chilli papriček. S pěstováním jsem začal když mi bylo asi 20 let, byl jsem zrovna v prváku na ČZU, tak mi to asi přišlo jako vhodná kombinace toho co jsem studoval s tím co mi chutná (na pálivém jídle ujíždím už od mala). Od té doby mě pěstování a vaření chilli omáček zcela pohltilo a snažím se rozvíjet svůj projekt Chilli omáček Palíto.
Nechci se tu rozepisovat o mém podnikání, jelikož by to bylo na delší povídání. To čemu bych se rád věnoval v tomto článku je má pracovní stáž v Bordeaux zaměřená na rozvoj Trvale udržitelného zemědělství a organického pěstování rostlin. Díky Evropské rozvojové agentuře jsem dostal možnost účastnit se projektu Grow you raw, který se snaží účastníky seznámit s méně používanými metodami pěstování rostlin v zemědělství. Vyhýbá se konvenčním metodám zemědělství, kdy jsou obrovské plochy obhospodařovány několika Právnickými subjekty a snaží se v lidech vzbudit zájem o jejich půdu, tedy i to jakým způsobem je o ní pečováno a jak by o ní mělo být pečováno.
Následující dva týdny se budu účastnit cest po celém regionu, během nichž se dozvím jak se daří firmám, které se rozhodli pěstovat své plodiny bez pomoci chemických prostředků. Prozatím vím, že se vše bude točit převážně kolem organické produkce zeleniny a vína.
Pokud se chcete dozvědět více, určitě v následujících dnes sledujte tento příspěvek, budu sem v průběhu příštích dvou týdnů postupně přidávat náš program den po dni:
Den 1.
Po úvodním setkání jsme se seznámili s jednotlivými členi organizace New deal, která se zabývá spolupráci na evropských projektech. Byli to právě oni, kdo nám zařídili bydlení zde v Bordeaux a také domluvili většinu schůzek s firmami, kam budeme jezdit na exkurze.
Poté co jsme se všichni seznámili a řekli si program na následující dva týdny, jsme šli na tour de Bordeaux.
- St. Michelle
- St. Michelle
- Porte de Bourgogne
- Želvu jsem nemohl vynechat
- Porte Dijeaux
- Divadlo z doby Římanů
- Účastníci zájezdu
- Naše průvodkyně
- Největší divadlo v Bx
- Pařížská a lá Bordeaux
- Bordeaux Patrimone Mondial
- turista na cestách
- Miroil d´Eau
- moc krásná kašna
- Tak to zelené jsme ušli
Na závěr tohoto dne jsme zamířili do komunitního střediska Darwin. Toto místo patřilo dříve francouzské armádě, která ho ale opustila a nechala ho chátrat. V dnešní době funguje v tomto objektů více jak 40 neziskových organizací zabývajících se převážně problémy v oblasti ekologie, rovněž zde byl zbudován skate-park a koná se zde řada koncertů a užitečných workshopů. My jsme zde navštívili experimentální zahradu zaměřenou na permakulturu La Ferme Niel. Dozvěděli jsme se především něco málo o možnosti využití vhodných předplodin a jak vhodně kombinovat osevní plán, tak aby nedocházelo k zamoření škůdci a chorobami. Mnohem více, ale bylo toto setkánío tom ukázat nám způsob života místních nadšenců do organického pěstování.
Den 2
Druhý den nás čekala návštěva Chateau Fonroque. Jde o vinařství rozkládající se na ploše 17 ha, které se specializuje na organické a biodynamické pěstování vína. Přivítala nás milá paní majitelka, která nám nejprve vyprávěla historii jejich vinařství a poté nám osvětlila co přesně znamená biodynamické a organické pěstování. Když to v rychlosti shrnu u organického pěstování jde především o vyloučení minerálních hnojiv a syntetických postřiků. Hnojení je zde zastoupeno správnou skladbou plodin, které jsou pěstovány v symbióze s vínem. Například pěstování luskovin má za následek, že tyto rostliny vážou vzdušný dusík a ukládají ho do kořenů, po zaorání rostlin se dusík uvolní do půdy a vinná réva ho může využít pro růst nových odnoží a listů. Více o technikách organického a biodynamického pěstování chystám ve zvláštním článku.
Po návštěvě Chateau Fonroque jsme si šli prohlédnou středověké městečko Saint-Emillon, kde jsme také poobědvali. Městečko bylo opravdu malebné ze všech stran obklopené vinicemi, kam jen oko dohlédne. Jediným kazem na tom všem bylo, že bylo plné turistů a tím pádem i obchodů se suvenýry.
Naší poslední zastávkou v tomto dni byla permakulturní zahrada ve městě Moulin de la Cressoniere. Majitel tuto zahradu založil přibližně před 4 lety, protože jeho cílem bylo aby se stal potravinově nezávislý pro sebe a svou rodinu. Na svém pozemku měl několik desítek nově vysazených ovocných stromů, stanoviště pro včelí úly, bylinou zahrádku, přibližně deset slepic na chov pro vajíčka a přibližně 3000 m2 půdy vyhrazené na pěstování zeleniny. Kolem jeho domu teče řeka, část této řeky odklonil a využil vodu pro vytvoření zaplavených bazénků ve kterých pěstuje vodní rostliny, hned vedle domu měl postaven skleník ve kterém pěstuje exotické rostliny. Z druhé strany domu měl postavený stan dle předlohy Mongolské jurty, kde pořádá semináře o permakultuře a rád zde také medituje.
Den 3
Třetí den byl věnovaný Cognacu. Nejprve jsme navštívili Pana Francoais, který pěstuje víno a obilí v duchu organického zemědělství. Jeho produkce vína se nezpracovává na víno, ale z šedesáti procent je zpracována pro výrobu Cognacu a ze zbývající čtyřiceti procent vyrábí hroznovou šťávu. Francoais nás pozval také k němu na zahradu, abychom zde poobědvali a dal nám ochutnat svůj Cognac. Po této návštěvě jsme se vydali do firmy na výrobu sudů pro víno a Cognac, jak se takový sud vyrábí se můžete podívat na tomto videu.
Tato firma se výrobě sudů věnuje již přes 30 let a vše, kromě zpracování prken, které musí mít speciální strojní úpravu dělají ručně. Denně vyrobí mezi 80 – 90 sudy, přičemž cena jednoho se pohybuje kolem 700 dolarů.
Po této návštěvě jsme zamířili s naší průvodkyní Annou do centra Cognacu, kde jsme si prohlédli památky a poté jsme jeli zpět do Bordeaux.
Den 4
Nejprve jsme zamířili do destilérie Douence, která ze zbytků vymačkaných hroznů destiluje alkohol. Zbytky od vinařů vybírají zdarma, poté z nich vydestilují alkohol, oddělí semínka, které dále zpracovávají na olej. Nakonec veškeré zbytky zkompostují a prodávají je jako hotový kompost. Celý tento proces mě velmi zaujal, jelikož z odpadních zbytků vyrobí několik produktů a nic tak nezůstane nevyužito. Odpoledne patřilo návštěvě biofarmy v Saint Aubin, která chová přibližně 250 slepic, prodává ekologická vajíčka z volného chovu, dále chová včely a pěstuje organickou zeleninu. Manžele tuto farmu provozují spolu, po 12 letech práce u McDonald toho nechali a odešli z této firmy za svým snem. Zatím své produkty prodávají na farmářských trzích a přímo ze dvora, jejich produkce je vždy vyprodána. Moc jim fandím a doufám, že jim bude dařit i v budoucnu.
Den 5
Pátý den byl ve znamení dalších návštěv vinařství v oblasti Fronsac. Šlo o vinařství zaměřená na organické a biodynamické hospodářství. U Biodynamického zemědělství se člověk snaží být v co největším souladu s přírodou, tak aby kopíroval přirozené přírodní rytmy a chápal se jako součást přírody nikoliv její tvůrce a hospodář.
Den 6 a 7
Víkend jsme měli volno, tak jsem ho věnoval sepisování tohoto článku spolu s vyřizováním mailů kolem Palíta. V pondělí opět vyrážíme vstříc novým dobrodružstvím. Po návratu do ČR dopíšu seznam návštěv co jsme absolvovali v druhém týdnu stáže. Zatím se mějte fajn.