Permakultura – udržitelné zemědělství

Základní principy permakultury zůstávají stejné po celém světě, ale mění se použité techniky podle klimatu, složení půdy, dostupných zdrojů a v neposlední řadě podle potřeb lidí, kterým má design sloužit.
Základní principy permakultury
- – Respektování přírodních zákonů
- – Etické zacházení s přírodními zdroji
- – Využití zdrojů místně dostupných
- – Péče o planetu
- – Péče o lidi
- – Spojování více prvků ve fungující celek
- – Maximální efektivita při minimální vložené energii
- – Rozmanitost a originalita
- – Kladný a tvořivý přístup k řešení problémů
- – Dělení se o nadbytečné zdroje
- – Produkování jen recyklovatelného odpadu
- – Snaha učinit život radostnějším a jednodušším
Zdroj : (http://ekozahrady.com/co_je_pk.htm)
Historie:
Permakultura vešla do povědomí publikací knihy Permaculture I Billa Mollisona a Davida Holmgrena v Austrálii v roce 1978. Podnětem k jejímu vzniku bylo (tamní i všeobecné) zhoršující se životní prostředí. Permaculture I definovala stav trvalé udržitelnosti v přirozených ekosystémech; popsala též stav lidské společnosti a znaky její neudržitelnosti z dlouhodobější perspektivy. Oba tyto stavy byly detailně Mollisonem popsány. Holmgrenovi je zase z větší míry připisována analýza trvale udržitelných ekosystémů, tedy tím, čím se projevuje a jaké zákonitosti v nich platí. Tyto zákonitosti a pravidla (částečně překrývající s některými pravidly systémové dynamiky) jsou natolik obecná, že je lze aplikovat i na některé dosud trvale neudržitelné systémy od malých a omezených území jako park až po celou lidskou společnost. Oba se tato pravidla pokoušeli aplikovat a zejména Holmgren se na jejich uvádění do praxe stal uznávaným odborníkem.
Mollison a Holmgren nebyli jediní, kdo cítil potřebu vymanit se ze způsobu života ve stylu 70. let, který neměl žádné ekologické cítění a ohledy k životnímu prostředí. I další jednotlivci a později i sdružení lidí na mnoha místech světa si uvědomovali vážnost situace a začali sami vytvářet podobné závěry. Vydání Permaculture I byl však ten zásadní podnět k tomu, aby se k filozofii permakultury přidali a začali tvořit permakulturní projekty. Ty mohou čítat oblasti přirozeného životního prostředí, na něž jsou aplikovány principy trvalé udržitelnosti, nebo i (rodové, pozemkové) osady, do nichž jsou zapojeni i stoupenci permakultury.
Zdroj: (https://cs.wikipedia.org/wiki/Permakultura)
1 comment
Trackbacks and pingbacks
pharmacy http://dfsawdfghjkxsas.com/ This is nicely said. .
[…] poslední zastávkou v tomto dni byla permakulturní zahrada ve městě Moulin de la Cressoniere. Majitel tuto zahradu založil přibližně…